Stormfloden legede kispus med pontonerne

Desværre gjorde de tre pontoner i deres vinterdomicil på den asfalterede del af broen foran bådehuset bare til, de er bedst til, da stormfloden var på sit højeste natten til torsdag, nemlig at flyde i Lillebælt. Til alt held var de med rettidig omhu blevet fastgjort så meget til opklodsningen, at pontonerne ‘nøjedes’ med bevæge sig et par meter sideværks for til alt held at blive standset af de store sten, der afgrænser asfaltstykket.

Heldigvis har de tonstunge pontoner efter alt at dømme ikke lidt overlast i kølvandet på den voldsomme leg med elementerne og får sandsynligvis lov til at blive liggede på det stenede leje, til de skal i vandet på mere reglementeret vis i forbindelse med klubbens standerhejsning sidst i marts.

Der er lukket for kommentarer.